Základy nabíjení elektromobilů

Možnost první :

Nabíjíme doma(AC nabíjení).

Tato možnost je nejjednodušší a nejméně komplikovaná, ale je také nejpomalejší nicméně „nejzdravější“ pro životnost vaší baterie. Domácí nabíjení můžeme rozdělit na nabíjení přímo z běžných elektrorozvodů zakončené zásuvkou (230 V) nebo nabíjení pomocí třífázového rozvodu zásuvka typu CEE(400V).

U běžného elektromobilu je přibližná doba nabíjení ze zásuvky (230V) na plný stav baterií okolo 10 až 12 hodin. U  třífázové zásuvky typu CEE (400V) můžeme tento proces zrychlit až desetkrát. Automobil využívá při tomto způsobu nabíjení svojí integrovanou nabíječku. Její parametry a nastavení určují rychlost vlastního nabíjení. Varianta zásuvky typu CEE (400V) přináší maximální využití toho, co lze získat s domácích elektrorozvodů. Rodinné domy jsou vybaveny jističi  které jsou limitovány 10A,16A nebo 32A . To umožňuje při využití tzv. Wallbox v top variantě s třífázovým rozvodem a jističem 32A získat až 22 KW pro nabíjení a tím výrazně zkrátit čas nabíjení oproti variantě ze zásuvky na 230 V.

S pořízením Wallbox mohou být samozřejmě spojeny i další náklady jako úprava elektroinstalace, pokud máme starší dům. Přesto se většině majitelů elektromobilů pořízení domácí nabíječky Wallbox vyplatí. Při dobíjení v noci a dalších hodinách, kdy výrazně klesá cena elektrické energie se stává tato varianta cenově velmi zajímavá.

Shrnutí :

Nabíjení pomocí mobilní nabíječky (některé elektromobily je mají ve výbavě) jednofázové pro proudy 10/12/16A do výkonu 3,7 KW. Nebo je k dispozici  také tzv. „Fastcable“ který umožňuje  nabíjení v rozsahu 10-32 A a výkonu 3,6 – 22kW.

  • Nabíjecí režim  1,4 – 22kW.
  • Většina přenosných nabíječek lze připojit do klasické zásuvky (230V).
  • Pro 11kW nabíjení je potřeba průmyslová 3f zásuvka 16 A “malý červený pětikolík”.
  • Pro 22kW nabíjení je potřeba průmyslová 3f zásuvka 32 A “velký červený pětikolík”.

Nabíjení pomocí Wallbox. Při správně zvoleném typu Wallbox zrychlíme bezpečný proces nabíjení několikrát.

  • Wallbox disponují výkonem 1,4 – 22 kW (jedno nebo třífázově, 6- 32 A)
  • Je potřeba volit správný nabíjecí kabel se správnými parametry a správným konektorem Typ 1 nebo Typ 2
  • Je možné dynamicky regulovat výkon na základě aktuální spotřeby v domácí síti
  • Pro optimalizaci Wallbox je potřeba vědět typ palubní nabíječky

Možnost druhá:

Nabíjíme pomocí veřejných rychlonabíjecích stanic DC (do 350kW)

Po celé České Republice a Evropě můžeme najít veřejné dobíjecí stanice velkých distributorů tak i stanice soukromé. Každý majitel nabíjecí stanice má jiná pravidla nabíjení. Někde je možné připojení zdarma, u některých stanic je třeba využívat předplacených karet nebo čipů.

Tyto dobíjecí stanice poskytují stejnosměrný proud, který dodává výkon až 350 kW a jsou vybaveny integrovaným kabelem s neodnímatelným konektorem CHAdeMO a nebo konektorem CCS (Combo).